عسل و شیر داغ

عسل و شیر داغ یک نوشیدنی رایج برای همه مردم به ویژه در هنگام صبحانه است. اما این نوشیدنی خطراتی برای بدن و به ویژه کبد دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

عسل، شیرین کننده ای طبیعی است . به به همین خاطر برخی می گویند، عسل خاصیت درمانی هم دارد و چون شیرینی اش طبیعی است می توان بدون هیچ محدودیتی از آن استفاده کرد.  اما ممکن است در برخی از موارد تصورات درباره این ماده غذایی اشتباه باشد.

در گفت وگو با عضو کمیته صنایع غذایی انجمن مدیریت کیفیت ایران اطلاعات بیشتری کسب کردیم.  در ادامه می توانید شرح این گفت وگو را در “عسل ماهبد” بخوانید.

مقادیر قابل توجهی از انواع قند ها در عسل وجود دارد. این عصاره شیرین منبعی غنی از اقسام قند ها به ویژه گلوکز و ساکاروز است. به گونه ای که ۱۴ الی ۱۸ درصد آن را آب، ۲ درصد را سایر مواد و بین ۷۵ الی ۸۶ درصد عسل را قند تشکیل می دهد.

مصرف زیاد عسل

بسیاری از افراد فکر می کنند مصرف زیاد عسل به علت داشتن قند طبیعی بلامانع است. در حالیکه مقادیر خیلی کمی از این عصاره حاوی کالری و انرژی خیلی زیادی است و به هیچ عنوان زیاده روی در مصرف آن برای دیابتی ها و افراد دارای رژیم های لاغری توصیه نمی شود. بنابراین بهترین روش مصرف در عموم افراد، استفاده روزانه یک تا ۲ قاشق مربا خوری از عسل است.

متاسفانه برخی افراد علاقه زیادی به شیر عسل داغ، چای عسل داغ و یا سرو نوشیدنی های داغ با عسل به ویژه در ساعات اولیه صبح دارند. در حالیکه این کار با گذر زمان به راحتی جانشان را نشانه می گیرد.

افرادیکه به مصرف نوشیدنی های داغ با عسل علاقه دارند باید بدانند که نباید عسل را در نوشیدنی های با حرارت بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد مخلوط کنند. زیرا دمای بالای عسل منجر به تولید و فعال شدن سمی موسوم به HMS می شود که اثر فوری ندارد. اما به مرور زمان در کبد ته نشین شده و سلامتی فرد را باخطری جدی مواجه می کند. دمای شیر یا چای یا هر نوشیدنی دیگری که قرار است عسل به آن اضافه شود، باید نیمه گرم یا ولرم بوده و از این دما بالاتر نباشد.

به چه عسلی تقلبی می گویند؟
فهرست