خواص-گرده-گل-زنبور-عسل-عسل-ماهبد-Asal-Mahbod-مقالات

عسل ماهبد” : گرده گل که توسط زنبور عسل جمع آوری می شود هم خاصیت درمانی دارد و هم کارکرد هایی در حوزه غذایی و بهداشتی که در این مقاله به ۳ مورد آن اشاره می نمائیم.

بیشتر به نظر می‌رسد که گرده گل کشورهای مختلف  یا مناطق مختلف به یک میزان اثر مثبت داشته باشند.گرد گل بطور رسمی به عنوان داروی طبی مشخص نشده است. از زمانیکه به نظر رسیده مصرف گرده گل در بهبود شرایط عمومی و میزان تبدیل غذا در حیوانات و انسان موثر است، غالباً درخواست و تقاضا برای آن بیشتر شده است. ممکن است استفاده‌های دارویی دیگری از گرده در طب سنتی به عمل آید.

کاربرد غذایی

امروزه گرده گل به طورعمده به عنوان غذا استفاده می‌شود یا به عبارت صحیح‌تر به عنوان یک مکمل غذایی. البته ارزش گرده گل به عنوان یک ماده غذایی برای انسان غالباً اغراق‌آمیز بوده است، البته این بدان معنی نیست که مصرف گرده گل  ممکن است مفید نباشد، بلکه بطور علمی با جیره‌های حیوانی مختلف مفید نشان داده شده است.

گرده اضافه شده به جیره‌ها برای دامها و حشرات آزمایشگاهی در بهبود سلامتی، رشد ومیزان تغییر تبدیل غذا نتیجه مثبت داشته است. جوجه‌ها بازده غذایی جزئی را با افزودن فقط ۵/۲% گرده به یک جیره غذایی متعادل نشان داده‌اند. زنبورداران کندوهای خود را با گرده خالص، مکمل‌های گرده یا جانشین‌های گرده در طول دوره‌هایی که منابع گرده طبیعی محدود است تغذیه می‌کنند.

کاربرد در مواد آرایشی

اخیراً گرده در تهیه بعضی وسایل آرایشی با این ادعا که تغذیه با گرده باعث جوان شدن پوست می‌شود بکار می‌رود. تاثیر این امر ثابت نشده و خطر حساسیت بسیار نیز وجود دارد. بنابراین تعدادی از افراد مستثنی می‌شوند و همچنین تعداد دیگر نیز در خطر داشتن حساسیت یا عکس‌العمل‌های ناخوش آیند قرار می‌گیرند، و این عمل خیلی قابل توصیه نمی‌باشد.

کارکرد درمانی

گرده گل سرشار از اسیدهای آمینه ضروری، ویتامین‌ها، املاح معدنی و هورمون‌هاست و می‌تواند برای کسانی که سیستم ایمنی و عصبی ضعیفی دارند، بسیار مفید باشد.

 

چرا نباید عسل و شیر گرم را با هم بخوریم
فهرست